KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14521023
nr 1452 1023
Carl Fredrich Brander
(1705-1779), Sverige
Oljemålning, 1763, porträtt föreställande gårdspigan på Stafsund Christina Lorents (1668-1770). Ej signerad. Olja på duk, 41x35, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Carl Fredrich Brander, svensk porträttmålare född 1705, död 1779 i Stockholm.
Utrop:
5.000 kr
Såld:
10.000 kr
måndag 28 februari 2022
kl 19:41:25
4.000 kr
6.400 kr
6.000 kr
6.200 kr (Budbetjänt)
7.000 kr
7.800 kr
8.000 kr
9.200 kr
8.600 kr
8.800 kr (Budbetjänt)
9.000 kr
9.200 kr (Budbetjänt)
9.800 kr
9.800 kr
9.800 kr (Budbetjänt)
- Klassiska
28 feb
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Carl Fredrich Brander
Läs mer om Carl Fredrich Brander