KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14521023

nr 1452 1023

Carl Fredrich Brander

(1705-1779), Sverige

Oljemålning, 1763, porträtt föreställande gårdspigan på Stafsund Christina Lorents (1668-1770). Ej signerad. Olja på duk, 41x35, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

Carl Fredrich Brander, svensk porträttmålare född 1705, död 1779 i Stockholm.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

10.000 kr

måndag 28 februari 2022
kl 19:41:25

  • Klassiska
  • 28 feb

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Carl Fredrich Brander

Läs mer om Carl Fredrich Brander